Arden Outdoor Arm Chair
$2,069.99 $1,035.00
Available on backorder
Description
A shapely form with slipcovered style offers a casual yet elegant outdoor look on the Arden arm chair. The back sweeps to the floor with a gentle curve while also embracing the seat with sloping arms. Hidden casters allow the chair to smoothly move into place for a comfortably chic seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 17.22 |
|---|---|
| Fabric | 6139-012 |
| Fabric Shown | 6139-012 |
| Overall Product Height | 32.75 |
| Overall Product Width | 25.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 39.7 |
| Total Shipping Weight | 39.7 |
| Website Material | Fabric |
| Standard with outdoor performance fabric 6139-012 | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Fully upholstered with curved back and sloping arms | Yes |
| Furniturecoverinlightgrey | C0548BO |
| Height | 32.75 in (83.19 cm) |
| Width | 25.75 in (65.41 cm) |
| Depth | 26.00 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 36 and DC 40 |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
Additional information
| Dimensions | 26 × 25.75 × 32.75 in |
|---|
SWANN'S ID
000005181580
Related Products
Florence Club Chair
| Dimensions | 38 × 33 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream, Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Coastal |
Sabbia Club Chair
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 27 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
