Essex Power Reclining Loveseat with Headrest and Lumbar
$8,439.99 $4,220.00
1 in stock (can be backordered)
Description
The Essex premium motion collection provides a slightly traditional look with a compact roll arm, and a decorative pull tuck detail on the seat. This innovative motion collection comes standard with triple motor power and offers our optional premium amenities package (app controls, heat, massage and parental lock-out). Plus, choose from classic walnut or sophisticated legs and wood top console. Palliser Recline app required to access recline function and additional features on armless pieces.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Catrin Greenfield |
| Depth | 37.00 |
| Features | Tapered wood leg, 2 colour options available: Walnut and Black Ash |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.00 |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 37 × 57 × 40 in |
|---|
SWANN'S ID
000005125700
Related Products
Carissa Power Swivel Glide Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Glider, Reclining Furniture |
| Style | Traditional, Transitional |
Paula Deen P037510BD Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 46 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Paula Deen Accent Chair
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 44 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Cottage, Traditional |
Pressley Wing Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28.5 × 42.5 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Daxton Swivel Chair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 36 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
Monaco Aluminum Sofa
| Brand | Summer Classics |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Contemporary |
Harley Swivel Recliner
| Dimensions | 41 × 30.5 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
Grant Ivory Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |

