The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Twain Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
$6,899.99 $3,450.00
Upgrade your living room with the Twain Zero Gravity Power Loveseat in Fawn L753 Semi-Aniline leather from Hooker Furniture Upholstery. This loveseat offers ultimate relaxation with zero gravity power recline, adjustable power headrest, and lumbar support. The USB port adds convenience, while the double track arm design and bustle style back provide a sophisticated look. Enhance your home décor with this stylish and functional piece that effortlessly combines modern luxury with everyday comfort. Hooker Furniture Upholstery is a designer-inspired collection of upscale leather seating that includes versatile reclining chairs, modern-day reclining sofas, eclectic club and artisan accent chairs, as well as a selection of executive desk chairs for the home. Designed and curated to appeal to a variety of style tastes, each piece from Hooker Furniture Upholstery is meticulously crafted in a unique selection of textures and hues.
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 61 × 4212 in |
SWANN'S ID
Related Products
Score Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Traditions Traditions Bachelors Chest
| Weight | 134.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.50 × 44.50 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Fabric, Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Chapman Chapman Display Cabinet
| Weight | 303.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 40.00 × 88.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Chapman |
| Color | Brown |
| Features | Glass, Metal, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Chapman Chapman Rectangle End Table
| Weight | 44.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24.00 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Chapman |
| Color | Brown |
| Features | Metal, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Charleston Charleston Two-Door Chest
| Weight | 154.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.00 × 44.25 × 36.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Charleston |
| Color | Black |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Commerce & Market Angles Credenza
| Weight | 210.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 70.00 × 32.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | CommMarket |
| Color | Beige, Brown, Cream |
| Features | Wood |
| Style | Casual |
Grant Ivory Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
