Shimla Cocktail Table
$7,219.99 $3,610.00
Available on backorder
Description
The soft shapes of cut white agate form a beautiful and sophisticated top on the Shimla cocktail table. The glow of the marble is enhanced by a canister style metal base in the German Silver finish. The stunning result balances organic and modern styling.
Product Details
| Cubes | 54.57 |
|---|---|
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 371.0 |
| Total Shipping Weight | 371.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| White agate marble top on canister-style base clad in German silver | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
Additional information
| Dimensions | 48 × 48 × 16 in |
|---|
SWANN'S ID
000005157970
Related Products
CommMarket Commerce & Market Carved Chest Cocktail Table
Nova Round Cocktail Table
| Dimensions | 52 × 52 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Theodore Alexander |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Washi Cocktail Table
Michaelangelo 36″ Nesting Coffee Table with White Marble Top
Vista 36″ Coffee Table with Lava Marble and Dark Oak Base
Moab 35″ Coffee Table in Oxidized Copper
| Dimensions | 35 × 35 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Black, Gold |
| Features | Metal |
| Style | Modern, Rustic |
Liz Coffee Table – Large
| Dimensions | 30 × 54 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Oliver Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century Modern |
Segment Coffee Table Jetty Black
| Dimensions | 35.5 × 35.5 × 13 in |
|---|---|
| Brand | Moe’s Home Collection |
| Color | Black, White |
| Features | Stone |
| Style | Modern |
Menton Cocktail Table
| Dimensions | 31.25 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Wade Chunky Coffee Table
| Dimensions | 5934 × 5934 × 17 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Jada Coffee Table
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Made Goods Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
SKU:
328480
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Cocktail & Coffee Tables, Cream
