Calavaras Dresser
$9,189.99 $4,595.00
Available on backorder
Description
A simple minimalist form combines with the beautiful organic texture of teak for the Calavaras dresser. The design draws all eyes, with its open-work pattern of sliced teak on six push-to-open drawers. Finished in Bleached Teak, the dresser rests on a plinth base.
Product Details
| Cubes | 46.65 |
|---|---|
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 354.9 |
| Total Shipping Weight | 354.9 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Six push-to-open drawers | Yes |
| Sliced teak in Bleached Teak finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Additional information
| Dimensions | 20 × 72 × 32 in |
|---|
SWANN'S ID
000005158280
Related Products
CiaoBella Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
| Weight | 223.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.00 × 68.00 × 38.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | CiaoBella |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Cholet 3 Drawer Dresser Deep Blue
San Marino 64″ Dresser in Raw Walnut and Ebony
Madagascar Dresser
| Dimensions | 18 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Moe’s Home Collection |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Industrial |
