Archives Leather King Bed
$8,399.99 $4,200.00
Experience refined craftsmanship and timeless design with the Archives King Leather Bed by Hooker Furniture, available at Swann’s Furniture & Design in Tyler, Texas. This luxurious bed features a Classic Walnut finish over beautifully figured walnut veneers, complemented by a tufted leather headboard upholstered in rich Dark Blond semi-aniline leather. The elegant wing design and eight tapered legs add sophistication and balance to any bedroom. Inspired by the “hipstoric” design trend—blending modern aesthetics with historic charm—the Archives collection showcases authentic materials like top-grain leather, woven raffia, and polished marble. Perfect for those who appreciate structured elegance with a touch of vintage allure, this bed embodies the perfect mix of comfort, craftsmanship, and style.
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.5 × 80 × 64 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Material | Leather |
| Style | Traditional |
SWANN'S ID
Related Products
Lattice Panel Bed Queen
| Dimensions | 85 × 63 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Legacy Classic Furniture |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Theodora King Bed
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Cream |
| Features | Upholstered |
| Style | Contemporary |
Traditions Traditions King Panel Bed
| Weight | 258.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.50 × 82.75 × 74.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Doheney Bed
$1,420.00 – $1,615.00Price range: $1,420.00 through $1,615.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Upholstered |
Bedtime Beauty Bed
– $3,540.00Price range: through $3,540.00
| Brand | Caracole |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
Dylan King Bed
| Dimensions | 87.75 × 83 × 46 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered |
| Style | Contemporary, Modern |
Prado Panel Bed King
| Dimensions | 95 × 83.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 90.25 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 89.13 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |


