Banyon Bay King Panel Bed
$5,198.00 $2,599.00
Available on backorder
Description
The Banyon Bay King Panel Bed in the Toast leather offers contemporary elegance with its combination of white oak solids, oak veneers, and finished leather. The Desert Oak finish, with wire-brushing and cerusing, adds texture and depth. The leather-upholstered headboard, supported by a sleek metal frame, makes this King bed a luxurious and modern focal point in any bedroom. Complete with a headboard, footboard, and rails, it blends organic materials with contemporary style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | White Oak Solids, Oak Veneers and Leather |
|---|---|
| King sizeLeather upholstered headboard with open frame and metal supportsFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingDistressed Finished: Wire-brushing and cerusing | Yes |
| Finish | The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 79.75 × 64 in |
SWANN'S ID
000005137030
Related Products
CiaoBella Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
CommMarket Commerce & Market Accent Table
| Weight | 59.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 20.00 × 24.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | CommMarket |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Resin |
| Style | Casual |
Complete Katie Panel Bed
Call for Price
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Wood |
Vineyard Row Panel Bed
– $2,500.00Price range: through $2,500.00
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Chelsea Upholstered Bed Black Shiny
Call for Price
| Brand | Bramble |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Black, Grey |
| Style | Antique, Traditional |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Doheney Bed
$1,420.00 – $1,615.00Price range: $1,420.00 through $1,615.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Upholstered |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 90.25 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 89.13 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |



