The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Marcella King Bed
$6,759.99 $3,380.00
1 in stock
Description
The Marcella King Bed by Hickory White blends timeless craftsmanship with a refined, modern silhouette. Expertly crafted in a rich Sienna finish, the fluted wood frame adds depth and dimension, while the upholstered headboard in luxurious Eton Ivory performance fabric offers a soft, tailored contrast. Designed for both beauty and versatility, the Marcella Bed can be customized with a variety of upholstery fabrics to perfectly complement your space. This elegant piece brings warmth, texture, and sophistication to any bedroom retreat. Available at Swann’s Furniture & Design in Tyler, Texas.
Additional information
| Dimensions | 88 × 82.5 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Hickory White |
| Headboard Fabric | Eton Ivory Performance Fabric |
| Finish | Sienna Brown Finish |
SWANN'S ID
4798070
Related Products
CiaoBella Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Traditions Traditions King Panel Bed
| Weight | 258.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.50 × 82.75 × 74.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Vineyard Row Panel Bed
– $2,500.00Price range: through $2,500.00
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Monaco Aluminum Sofa
| Brand | Summer Classics |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Contemporary |
Julian Ottoman – Special Order
| Dimensions | 19 × 19 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Chateaux Shelter Bed
– $3,400.00Price range: through $3,400.00
| Brand | Hekman |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige, Brown |
| Style | Farmhouse |
| Features | Upholstered, Wood |
The Madeleine Bed
Call for Price
| Brand | Theodore Alexander |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Vintage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Adelaide Bed
$2,160.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic, Transitional |
| Features | Wood |
Doheney Bed
$1,420.00 – $1,615.00Price range: $1,420.00 through $1,615.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Upholstered |
Dylan King Bed
| Dimensions | 87.75 × 83 × 46 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered |
| Style | Contemporary, Modern |
Prado Panel Bed King
| Dimensions | 95 × 83.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 90.25 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 89.13 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |

