Trieste Outdoor Sofa
$6,749.99 $3,375.00
1 in stock (can be backordered)
Description
The Trieste outdoor sofa takes a bold approach with its generous lines and deep weave, all-weather wicker pattern in Pampas finish. Deep comfort is on offer in the notched seat cushions and back pillows, and an open base crafts a geometric style thats elevated and modern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 81.00 in and 205.74 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 9 |
| Cubes | 86.78 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6077-002 |
| Fabric Shown | 6077-002 |
| Finish Shown | WVF – Pampas |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33.25 |
| Overall Product Width | 93.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.75 in and 55.24 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 123.0 |
| Total Shipping Weight | 123.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Seat Width | 81 in and 205.74 cm |
| Depth | 41.50 in (105.41 cm) |
| Featuredwaysku | O1417A |
| Height | 33.25 in (84.45 cm) |
| Optionlink | O1417 |
| Width | 93.00 in (236.22 cm) |
| Qty On Hand | 50 |
Additional information
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|
SWANN'S ID
000005181200
Related Products
CM Modern Chairs – 031910BDSC
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 35 × 36 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | CM Modern |
| Features | Swivel |
