Dimple Paperweight-Cinnabar-Sm
$379.99 $190.00
1 in stock
Description
The Dimple Paperweights are created in a small art glass factory located in the south-eastern point of Poland. Each paperweight is formed out of molten glass and then perforated with a tool to create the dimpling effect. Each piece is unique, so shape and color may vary.
Additional information
| Dimensions | 4 × 3.5 × 2.75 in |
|---|
SWANN'S ID
000003792500
Related Products
Propeller Sculptures Set of 2
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Black, Grey |
| Features | Metal |
| Style | Coastal |
Stacking Decanter
| Dimensions | 5 × 5 × 8.75 in |
|---|---|
| Brand | Global Views |
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Traditional |
Bamboo Mirror-Bronze
| Dimensions | 2 × 35 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Global Views |
| Color | Brown |
| Features | Glass |
| Style | Transitional |

