20x20x13″ Carved Decorative Wooden Bowl with Three Legs, Brown Leg
$829.99 $415.00
Description
The Design
With a soft transitional tone, hand-carved wooden construction, and three distinctive metal legs, this decorative bowl blends style and function for an earthy, bold centerpiece. Measuring 20W x 20D x 13H, it holds fresh fruit or colorful orbs, drawing attention wherever placed. Crafted from reclaimed antique wood, each piece is unique with variations in size, shape, and color.
Specification
Measurement:20.1×20.1×13(Inches)
Weight:10.8lbs.
The Features
Measuring a large 20W x 20D x 13H, this bowl offers more than enough space to showcase a collection of colorful orbs or fresh fruit on your kitchen island, countertop, coffee table, or sideboard.
Product Details
100% Carved Wooden
Additional information
| Weight | 10.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 13 in |
SWANN'S ID
000003705240
Related Products
Egno Planters -Set 2
| Weight | 7.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 8.5 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |
Vihaan Sculpture
| Dimensions | 18 × 13 × 16 in |
|---|---|
| Brand | The Import Collection |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Quartz |
Dillinger Bull Sculpture
| Weight | 2.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 4 × 15 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | Bronze |
| Style | Transitional |
| Features | Polyresin |
Luana Bowl
| Weight | 9.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 8 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Features | Glass |
Lisbon Trays -Set 2
| Weight | 4.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 14 × 3 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Fabric |
Adonis Vase, Tall
| Dimensions | 2.8 × 11.5 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Harp & Finial |
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |

