The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Bird Gold and White Statue
$259.99 $130.00
Description
Dimensions and Measurements
Extension: 2.50
Height: 12.5
Length: 2.5
Weight: 7.00
Width: 14
Features:
• Due to the production process, each piece is unique and no two are exactly alike.
• Abstract origami bird statue has a gold metal finish that rests upon a natural white marble rectangular block base.
• Decorative table top statue is intended for indoor use.
• This statue is composed out of iron metal and natural marble stone.
• Statue is 15″H.
• Commercial Usage: Residential
• Due to lighting and monitor differences, actual colors and finishes may vary slightly from what appears online.
Material: Iron/Natural Marble
Additional information
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 14 × 12.5 in |
SWANN'S ID
000004287050
Related Products
Jacks Art -Set 3
| Dimensions | 13 × 9 in |
|---|---|
| Brand | The Import Collection |
| Color | Gold |
| Style | Transitional |
| Features | Metal |
Egno Planters -Set 2
| Weight | 7.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 8.5 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |
Laguna Planters -Set 2
| Dimensions | 13.5 × 2.5 × 8 in |
|---|---|
| Brand | The Import Collection |
| Color | Yellow |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |
Magnus Bowls -Set 2
| Dimensions | 14 × 6 in |
|---|---|
| Brand | The Import Collection |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |
Dillinger Bull Sculpture
| Weight | 2.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 4 × 15 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | Bronze |
| Style | Transitional |
| Features | Polyresin |
Cason Candleholder
| Weight | 11.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 11.5 × 12 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Quartz Sand |
Luana Bowl
| Weight | 9.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 8 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Features | Glass |
8x7x9″ Terracotta Vase
| Weight | 3.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.7 × 8.1 × 8.7 in |
| Brand | A&B Home |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Features | Clay |

