The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
New York 16″ Bar Stool in Brown Cowhide Leather and Iron
$799.00 $399.50
Description
The New York collection fuses industrial modern and mid-century designs. This collection features materials like solid mango wood and welded iron, hard leather and soft suedes, all combined to create distinct looks that appeal to the modern eye.
Additional information
| Dimensions | 16.5 × 16.5 × 30 in |
|---|
SWANN'S ID
000004590000
Related Products
Aspen 24″ Two Drawer Nightstand in Walnut
Essex Oden 24″ Desk Chair in Antique Whiskey Top Grain Leather
San Marino King Bed in Raw Walnut
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.5 × 91 × 48 in |
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Copenhagen 18″ Dining Chair in Black Buffalo Leather and Iron
Madison Green Velvet Armchair
Colonial Plantation 60″ Round Dining Table in Weathered Teak
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
London Loft 106″ Dining Table in Walnut
Michaelangelo 36″ Nesting Coffee Table with White Marble Top
Nimes 18″ Dining Chair Vintage Brown
| Dimensions | 19 × 18.75 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
New York 17″ Backless Counter Stool in Brown Cowhide Leather and Iron
Breton 64″ Hexagonal Coffee Table with Lava Marble Top with Dark Mango Base
Essex Stockton 19″ Counter Chair in Antique Whiskey
| Dimensions | 24 × 18.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Black, Brown |
| Features | Leather, Metal, Upholstered |
| Style | Vintage |
Barcelona 80″ Dining Table in Natural Reclaimed Wood
| Dimensions | 36 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Monteverdi Barstool (Set of 2) in Sun-Bleached Cypress
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
|---|---|
| Brand | Legacy Classic Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
