Harlow Cocktail Table
$3,189.99 $1,595.00
Available on backorder
Description
Bernhardt Occasional offers a range of upscale designs for luxe living spaces. With clean lines and quadrilateral shapes, the Harlow square cocktail table offers cool contemporary appeal. The unique open-frame design features a tubular steel base and stretchers in an oil-rubbed bronze finish. A white travertine stone shelf adds a natural element, while an elegant inset tempered glass top contributes to the light, airy feel.
Product Details
| Cubes | 28.07 |
|---|---|
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 44 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 215.0 |
| Total Shipping Weight | 215.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Adjustable glides | Yes |
| Laminated white travertine stone shelf | Yes |
| Inset tempered, beveled-edge glass top with tubular steel frame and stretchers in Oil-Rubbed Bronze finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 44 in (111.76 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
Additional information
| Dimensions | 44 × 44 × 17 in |
|---|
SWANN'S ID
000005158480
Related Products
Charleston Charleston Rectangle Cocktail Table
| Weight | 60.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 56.00 × 18.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Charleston |
| Color | Brown |
| Features | Resin, Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Nova Round Cocktail Table
| Dimensions | 52 × 52 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Theodore Alexander |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Washi Cocktail Table
Vista 36″ Coffee Table with Lava Marble and Dark Oak Base
Moab 35″ Coffee Table in Oxidized Copper
| Dimensions | 35 × 35 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Black, Gold |
| Features | Metal |
| Style | Modern, Rustic |
Square Coffee Table With Plinth Base
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 15 in |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Liz Coffee Table – Large
| Dimensions | 30 × 54 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Oliver Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century Modern |
Jada Coffee Table
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Made Goods Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
SKU:
514022
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Black, Cocktail & Coffee Tables
