Candia Terracotta Vase Sienna Brown
$679.99 $340.00
1 in stock
Description
The Design
Use the lovely Candia Ceramic Vase to bring warm neutral color and on-trend metallic sheen to your favorite space. The colors and distressed finish come together to create a style that transcends eras. The larger size makes it easy to find a suitable home for this vase on a table, shelf, or as part of a decorative arrangement.
Specification
Measurement:13x13x15.8(Inches)
Weight:18.9lbs.
The Features
The wide, spacious opening makes this vase a perfect choice to showcase your favorite custom floral arrangement, with the neutral tones providing a subtle backdrop for the blooms to pop and thrive.
Product Details
100% Terracotta
Additional information
| Weight | 18.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 15.8 in |
SWANN'S ID
000003704620
Related Products
Jacks Art -Set 3
| Dimensions | 13 × 9 in |
|---|---|
| Brand | The Import Collection |
| Color | Gold |
| Style | Transitional |
| Features | Metal |
Egno Planters -Set 2
| Weight | 7.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 8.5 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |
Magnus Bowls -Set 2
| Dimensions | 14 × 6 in |
|---|---|
| Brand | The Import Collection |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |
Luana Bowl
| Weight | 9.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 8 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Features | Glass |
Lisbon Trays -Set 2
| Weight | 4.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 14 × 3 in |
| Brand | The Import Collection |
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Fabric |
PLAJ088M Porcelain Ping Floral Square Tissue Box
| Dimensions | 5.5 × 8 in |
|---|---|
| Brand | East Enterprises |
| Color | Pink, White |
| Style | Transitional |
| Features | Porcelain |
Adonis Vase, Tall
| Dimensions | 2.8 × 11.5 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Harp & Finial |
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Ceramic |

