Flynn Power Recliner w/ Power Headrest, Lumbar, and Lift
$4,689.99 $2,345.00
1 in stock (can be backordered)
Description
Designed for the ultimate in comfort and functionality, the Flynn does it all — power headrest, lumbar support, power recline and lift capabilities at the touch of a button. Upholstered in an ivory semi-aniline leather with topstitch trim, Flynn has a luxurious feel and stylish look. A USB port is included for modern convenience.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 |
|---|---|
| Back Fill Material | Feather |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 29.00 |
| Carton Weight | 192.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 40.50 |
| Distance from Wall to Recline | 13.5 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Lift & Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port |
| Floor Glides | Yes |
| Foam Density | 1.9 lbs. / cu. ft. and over |
| Full Recline Length | 70.5 |
| Height | 41.00 |
| KD | Yes |
| Leather | Ivory L760 (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-IVORY-L760-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Motion Type 2 | Lift |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Pillow | No |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Spring-Up Type | Sinuous Wire |
| Seat Width | 21.5 |
| Seat to Back Height | 27 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Recliners |
| Teardrop Swatch | HU-IVORY-L760-TD |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Wood Joinery Type | Basic Butt |
| Weight | 170 |
| Image Role Data | {“RC611_PHLL4_010_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”RC611_PHLL4_010_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”RC611_PHLL4_010_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full |
Additional information
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 31.5 × 41 in |
SWANN'S ID
000005133500
Related Products
Carissa Power Swivel Glide Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Glider, Reclining Furniture |
| Style | Traditional, Transitional |
CommMarket Commerce & Market Accent Table
| Weight | 59.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 20.00 × 24.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | CommMarket |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Resin |
| Style | Casual |
RC Rylea PWR Swivel Glider Recliner
| Weight | 128.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 30.00 × 41.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | RC |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Reclining, Swivel |
| Style | Traditional |
MS Oberon Zero Gravity Recliner with Power Headrest
| Weight | 137.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 42.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
Thomas Wall-Hugger Recliner w/Articulating Headrest
| Weight | 143.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.00 × 30.00 × 41.00 in |
| Brand | Bradington-Young |
| Features | Living Room, Recliners, Reclining |
| Style | Traditional |
Luke Manual Recliner
Royal High Leg Recliner
| Dimensions | 49 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Balck |
| Features | Leather, Nailheads, Recline, Wood |
| Style | Traditional |
Henley Swivel Recliner
Harley Swivel Recliner
| Dimensions | 41 × 30.5 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
Lillian Manual Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Manual Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Recliner L45SAMMX
| Dimensions | 39 × 35 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Yellow |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Sorrento 3-Way Recliner
| Dimensions | 38 × 30 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Tight Back Recliner
| Dimensions | 39 × 37 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Nailheads, Recline, Wood |
| Style | Modern |
Oakridge Recliner
| Dimensions | 42 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Hannah Recliner
| Dimensions | 38 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
| Style | Transitional |
Magic Large Manual Recliner and Ottoman with Cross Base
| Dimensions | 33.07 × 35.83 × 40.16 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather |




