Nelson Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
$4,919.99 $2,460.00
Available on backorder
Description
The Nelson Zero Gravity Power Recliner offers unparalleled comfort and support. Upholstered in luxurious Salvo Beige finished top-grain leather, this recliner features zero-gravity power recline, a power headrest, and lumbar support. Equipped with USB and USB-C ports, this chair provides modern convenience alongside its sleek design. Its clean lines, waterfall chaise, and modestly scaled padded track arms make it a refined yet comfortable addition to any transitional living room.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 |
|---|---|
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 162.00 |
| Carton Width | 34.75 |
| Depth | 38.25 |
| Distance from Wall to Recline | 7.5 |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 68.25 |
| Height | 42.00 |
| Leather | Salvo Beige (Finished Top Grain) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SALVO-BEIGE-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 23.25 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Recliners |
| Teardrop Swatch | HU-SALVO-BEIGE-TD |
| Width | 31.50 |
| Weight | 139 |
| Image Role Data | {“SS836_PHZL1_070_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS836_PHZL1_070_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS836_PHZL1_070_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full |
Additional information
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 31.5 × 42 in |
SWANN'S ID
000005136790
Related Products
Score Leather Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
MS Oberon Zero Gravity Recliner with Power Headrest
| Weight | 137.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 42.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
Luke Manual Recliner
Royal High Leg Recliner
| Dimensions | 49 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Balck |
| Features | Leather, Nailheads, Recline, Wood |
| Style | Traditional |
Henley Swivel Recliner
Ghent Power Recliner w/ Articulating Headrest
| Dimensions | 39 × 34 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige, Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Recline, Recline, Wood |
| Style | Transitional |
Lillian Power Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Power Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Regalia 3-Way Recliner
| Dimensions | 41 × 36 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Traditional |
Oakridge Recliner
| Dimensions | 42 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Hannah Recliner
| Dimensions | 38 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
| Style | Transitional |
Danica Recliner
| Dimensions | 43 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Magic Large Manual Recliner and Ottoman with Cross Base
| Dimensions | 33.07 × 35.83 × 40.16 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather |



