The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Relic Power Recliner with Power Headrest
$4,699.99 $2,350.00
2 in stock
Enhance your modern living space with the Relic Power Recliner from Hooker Upholstery. Crafted in luxurious taupe leather, this recliner features a sleek silhouette and a power headrest for ultimate comfort. The light wood finish complements its contemporary design, while a USB port adds convenience. Elevate your décor with this stylish and functional piece. Hooker Furniture Upholstery is a designer-inspired collection of upscale leather seating that includes versatile reclining chairs, modern-day reclining sofas, eclectic club and artisan accent chairs, as well as a selection of executive desk chairs for the home. Designed and curated to appeal to a variety of style tastes, each piece from Hooker Furniture Upholstery is meticulously crafted in a unique selection of textures and hues.
| Weight | 123.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3912 × 2712 × 4212 in |
SWANN'S ID
Related Products
Carissa Power Swivel Glide Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Glider, Reclining Furniture |
| Style | Traditional, Transitional |
Zecliner Model 2 Power Lift Rec with Power Headrest/Lumbar/Heat/Mass
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Heat, Massage, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline |
| Style | Transitional |
RC Rylea PWR Swivel Glider Recliner
| Weight | 128.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 30.00 × 41.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | RC |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Reclining, Swivel |
| Style | Traditional |
Royal High Leg Recliner
| Dimensions | 49 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Balck |
| Features | Leather, Nailheads, Recline, Wood |
| Style | Traditional |
Ghent Power Recliner w/ Articulating Headrest
| Dimensions | 39 × 34 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige, Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Recline, Recline, Wood |
| Style | Transitional |
Harley Swivel Recliner
| Dimensions | 41 × 30.5 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
Lillian Manual Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Manual Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Lillian Power Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Power Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Oakridge Recliner
| Dimensions | 42 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Danica Recliner
| Dimensions | 43 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Magic Large Manual Recliner and Ottoman with Cross Base
| Dimensions | 33.07 × 35.83 × 40.16 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather |



