The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Edith Pouf
$619.99 $310.00
Description
The Edith Pouf by Dovetail Furniture, available at Swann’s Furniture & Design in Tyler, Texas, is crafted from genuine goat hide and finished in a mix of grey, brown, and natural tones. Each pouf is completely unique, with natural variations in color and pattern that showcase the character of the hide. Perfect as a footrest, extra seating, or a stylish accent piece, this versatile pouf blends seamlessly into modern or traditional spaces while adding texture and warmth to any room.
Additional information
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 16 in |
| Brand | Dovetail |
| Material | Goat Hide |
| Finish | Grey, Brown, and Natural |
SWANN'S ID
Related Products
Julian Ottoman – Special Order
| Dimensions | 19 × 19 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Gossamer – GS7222 8 X 10
| Brand | Rizzy Home |
|---|---|
| Rug Size | 1′-6″x1′-6″, 10X13, 2′-6″x10′, 2′-6″x8′, 2×3, 3×5, 5×8, 8×10, 9×12 |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Fabric |
Finesse – FIN107 8 X 10
| Brand | Rizzy Home |
|---|---|
| Rug Size | 1′-6″x1′-6″, 10X14, 12X15, 2′-6″x8′, 2×3, 3×10, 4′ x 6′, 6X9, 8×10, 9×12 |
| Color | Beige, Grey, Multicolor |
| Style | Contemporary, Modern |
| Features | Fabric |
Hallmark – HAL240 8 X 10
| Brand | Rizzy Home |
|---|---|
| Rug Size | 1′-6″x1′-6″, 10X14, 2×3, 6X9, 8×10, 9×12 |
| Color | Multicolor, Red |
| Style | Transitional |
| Features | Fabric |
Olisa Natural Ottoman, Rowann Pearl
Soccerball Stool
| Dimensions | 22 × 22 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Sarreid |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Transitional |
Leo Leather Ottoman
| Dimensions | 32 × 47 × 19.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Wood |
| Style | Cottage, Traditional |
Emerson Ottoman
| Dimensions | 18 × 23.5 × 19.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Traditional |
Wade Ottoman
| Dimensions | 44 × 44 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Brass, White |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Modern |
Universal 36 Square Luxe Mercury
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Howard Elliott |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Seagress Square Pouf
| Dimensions | 17.5 × 17.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Napa Home & Garden |
| Color | Brown |
| Features | Rope |
| Style | Coastal |
Curved Ottoman
| Dimensions | 20.5 × 20.5 × 19 in |
|---|---|
| Brand | John Richards Company |
| Color | Black, Brown, White |
| Features | Leather |
| Style | Contemporary |

