Barrier Reef Vase
$1,679.99 $840.00
1 in stock
Description
Hours and hours are spent by a ceramic artist to painstakingly form, pinch and shape the porcelain clay into these master forms which are not only beautiful and unusual, but have the structural integrity to maintain their shapes when fired. The coup de grace is the extreme variation in subtle color and opacity of the reactive glaze–a range from dusty browns and grays to clear golden citron. Available in a vase and two bowl sizes. Not water tight.
Additional information
| Dimensions | 16 × 13.5 × 24 in |
|---|
SWANN'S ID
000003327390
Related Products
Propeller Sculptures Set of 2
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Black, Grey |
| Features | Metal |
| Style | Coastal |
Stacking Decanter
| Dimensions | 5 × 5 × 8.75 in |
|---|---|
| Brand | Global Views |
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Traditional |
Bamboo Mirror-Bronze
| Dimensions | 2 × 35 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Global Views |
| Color | Brown |
| Features | Glass |
| Style | Transitional |
