Darcy 1lt Metal Pendant
Call for Price
1 in stock (can be backordered)
Description
Darcy 1-Lt Metal Pendant – If you’re looking for a farm-inspired look, then make room for our Darcy Metal Pendant. It brings industrial charm with a touch of rustic warmth. Crafted from hammered metal in a silver finish, this pendant light has a bold, handcrafted look that adds texture and depth to any space. Its cylinder shade is paired with curved metal supports and a weathered interior that gives off a soft, moody glow.
Product Details
| Dimensions | W7.75*H15.5 CHAIN:6′ WIRE:10′ |
|---|---|
| Materials | METAL; (1) 60W MED |
Additional information
| Dimensions | 7.75 × 15.5 in |
|---|---|
| Brand | Forty West |
| Color | Silver |
| Style | Industrial |
SWANN'S ID
Related Products
Solene Table Lamp 26388
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Ceramic, Fabric Metal, Glass |
| Style | Contemporary |
28.25 Inch Black & Antique Brass Metal Lamp w/White Shade
| Dimensions | 17 × 17 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | K&K Interiors |
| Color | Black, Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Traditional |
Exemplar Table Lamp
| Dimensions | 17 × 17 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Grey |
| Features | Ceramic |
| Style | Traditional |
