The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Cypress Teak Root Console Table 59-60″ – Natural
$3,469.99 $1,735.00
1 in stock (can be backordered)
Description
Showcase nature’s raw beauty with this console table, handcrafted from reclaimed teak root with a smooth, flat top surface. Its sculptural base of intertwining roots creates an organic, dramatic silhouette, perfect for modern rustic, coastal, or bohemian interiors. Use in entryways, living rooms, or dining spaces as a bold statement piece. Sustainable, functional, and one-of-a-kind, this artisan console table adds earthy elegance and timeless charm to any home.
Product Details
| Overall Dimensions | 59”W x 16”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | Teak Root |
| Weight | 0 lbs |
Additional information
| Dimensions | 16 × 59 × 32 in |
|---|
SWANN'S ID
000005178000
Related Products
TC Kalen Throw Natural/Ivory
| Dimensions | 50 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Cottage |
Layne Solid Wood Square Coffee Table w/Casters
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Doheney Bed
$1,420.00 – $1,615.00Price range: $1,420.00 through $1,615.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Upholstered |
Adelaide Bed
$2,160.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic, Transitional |
| Features | Wood |
Carlo 18″ Square Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Chunky Loop Rug Ivory
– $1,350.00Price range: through $1,350.00
| Dimensions | N/A |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Rug Size | 10X14, 2×3, 5×8, 8×10, 9×12 |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Features | Fabric |
Auberon Burl Console Table
| Dimensions | 16 × 66 × 28 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
