Heath Swivel Glider Mirage Smoke
$4,319.00 Original price was: $4,319.00.$999.00Current price is: $999.00.
Description
Experience refined comfort with the Heath Swivel Glider in Mirage Smoke by C.R. Laine, available at Swann’s Furniture & Design in Tyler, Texas. This handcrafted swivel glider chair combines smooth motion and modern design, featuring C.R. Laine’s hallmark seat and supportive fiber back for long-lasting comfort. Upholstered in the elegant Mirage Smoke fabric, its neutral pattern complements both contemporary and transitional interiors. Measuring 30W x 39D x 40H, the Heath Swivel Glider is perfect for living rooms, nurseries, or reading spaces.
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 30 × 40 in |
| Brand | CR Laine |
| Badge Name | Clearance |
SWANN'S ID
3913890
Related Products
Luke Manual Recliner
Gidget Ottoman
| Dimensions | 20 × 20 × 20.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Franz Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Darius Swivel Gliders
| Dimensions | 40 × 34 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Swivel |
| Style | Transitional |
June Chair
| Dimensions | 35 × 30 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Blue, Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Wicker, Wood |
| Style | Cottage, Traditional |
Miles Leather Swivel Chair
| Weight | 75.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30 × 34 in |
| Brand | CR Laine |
| Color | Yellow |
| Features | Customizable, Leather, Swivel |
| Style | Transitional |
Bridget Leather Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 38.5 in |
| Brand | CR Laine |
| Features | Mont Blanc Golden Hour Leather |
| Finish | Tavern Black |
| Nail Trim | Small Antique Nail |






