Banyon Bay Queen Panel Bed
$4,319.99 $2,160.00
Available on backorder
Description
The Banyon Bay Queen Panel Bed in the Toast leather is a perfect combination of modern design and natural materials. Crafted from white oak solids, oak veneers, and finished leather, it showcases a multi-step Desert Oak finish with wire-brushing and cerusing for added texture. This panel bed includes a leather-upholstered headboard with an open frame and metal supports, offering a refined and contemporary look. The bed’s versatile design makes it an ideal centerpiece for any casual, modern bedroom.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | White Oak Solids, Oak Veneers and Leather |
|---|---|
| Queen sizeLeather upholstered headboard with open frame and metal supportsFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingDistressed Finished: Wire-brushing and cerusing | Yes |
| Finish | The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
Additional information
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 63.75 × 64 in |
SWANN'S ID
000005137010
Related Products
Lattice Panel Bed Queen
| Dimensions | 85 × 63 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Legacy Classic Furniture |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Theodora King Bed
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Cream |
| Features | Upholstered |
| Style | Contemporary |
CiaoBella Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Traditions Traditions King Panel Bed
| Weight | 258.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.50 × 82.75 × 74.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
CommMarket Commerce & Market Accent Table
| Weight | 59.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 20.00 × 24.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | CommMarket |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Resin |
| Style | Casual |
Complete Katie Panel Bed
Call for Price
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Wood |
Vineyard Row Panel Bed
– $2,500.00Price range: through $2,500.00
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Chelsea Upholstered Bed Black Shiny
Call for Price
| Brand | Bramble |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Black, Grey |
| Style | Antique, Traditional |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Adelaide Bed
$2,160.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic, Transitional |
| Features | Wood |
Doheney Bed
$1,420.00 – $1,615.00Price range: $1,420.00 through $1,615.00
| Brand | Classic Home |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Upholstered |
Dylan King Bed
| Dimensions | 87.75 × 83 × 46 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered |
| Style | Contemporary, Modern |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 90.25 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 89.13 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |


