Lindy Swivel Glider Chair (29W) 4255-05SG
$5,398.00 $2,699.00
Available on backorder
Description
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Outside Dimensions | 29W x 37D x 37H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22.5W x 19.5D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24H |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
| Com | Plain: 8.50 yds, Repeat of 2-14″: 10.75 yds, Repeat of 15-27″: 11.50 yds |
| Weight | 70 lbs. |
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 29 × 37 in |
SWANN'S ID
000005311800
Related Products
Walter Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Nailheads, Swivel |
| Style | Modern |
Novae Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 42.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Gallin Stationary Chair 8-Way Tie
| Weight | 115.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 31.00 × 45.50 in |
| Brand | Bradington-Young |
| Features | Chairs, Living Room, Stationary |
| Style | Traditional |
Paula Deen P037510BD Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 46 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Pressley Wing Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28.5 × 42.5 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Daxton Swivel Chair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 36 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Spencer Swivel Chair
Kyler 3-Way Lounger
| Dimensions | 2112 × 21 × 2012 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |

