Marietta Table Lamp
$758.00 $379.00
Available on backorder
Description
Marietta Table Lamp -Blending contemporary style with organic elements, this table lamp features a ceramic base with hand-applied detailing that creates a stone-like texture and an elegant urn silhouette. The natural rattan empire shade adds warmth and dimension, enhancing its artisanal appeal. Whether styled solo on a console or side table or placed in pairs on nightstands, this lamp brings an organic touch.
Product Details
| Dimensions | 22.5H; 100W |
|---|---|
| Materials | ceramic |
| Shade | 5*21*12 RATTAN |
Additional information
| Dimensions | 22.5 in |
|---|
SWANN'S ID
000005233290
Related Products
Solene Table Lamp 26388
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Ceramic, Fabric Metal, Glass |
| Style | Contemporary |
28.25 Inch Black & Antique Brass Metal Lamp w/White Shade
| Dimensions | 17 × 17 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | K&K Interiors |
| Color | Black, Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Traditional |
Selim Buffet Lamp
| Dimensions | 10 × 10 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
