Louie Chair (32W) 1535-05
$4,798.00 $2,399.00
Available on backorder
Description
Product Details
| Outside Dimensions | 32W x 37D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 21W x 21D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 26H |
| Back Rail Height | 35H |
| Com | Plain: 8.50 yds, Repeat of 2-14″: 10.75 yds, Repeat of 15-27″: 11.50 yds |
| Weight | 70 lbs. |
| Seat Cushion | Comfort Down Seat |
| Back Cushion | Comfort Down Back |
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 35 in |
SWANN'S ID
000005135300
Related Products
Walter Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Nailheads, Swivel |
| Style | Modern |
Nova Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 3112 in |
|---|---|
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Modern |
Pressley Wing Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28.5 × 42.5 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Novae Stationary Chair
| Dimensions | 33 × 30 × 43.5 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
Spencer Swivel Chair
Samuel Chair
| Dimensions | 37 × 28.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
Franz Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Kyler 3-Way Lounger
| Dimensions | 2112 × 21 × 2012 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
