Ranger Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Call for Price
Available on backorder
Description
Bring the future of relaxation to your living room with the Ranger sofa. All of our cutting-edge relaxation features, in a show-stopping transitional package. Kick back in the Zero Gravity recline for completely weightless relaxation, while heat and air massage functions soothe all your tired muscles. Keep your devices charged up and within reach with USB-A and USB-C charging ports and wireless charging tray, located in the handy center console, complete with cupholders. It’s all possible with Ranger.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Ranger |
|---|---|
| Carton Volume | 55.230 |
| Carton Weight | 360.000 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Leather |
| Product Weight | 360 lb |
Additional information
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Ranger |
SWANN'S ID
Related Products
Score Leather Motion Sofa
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Carter Power Reclining Sofa with Console and Power Headrests and Lumbar
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Storage, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
MS Vaughn Zero Gravity Sofa with Power Headrest
| Weight | 240.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 80.50 × 40.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Sorrento Leather Power Motion Sofa
| Dimensions | 36 × 90 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Metal, Power, Reclining, Upholstered |
| Style | Traditional |
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Dimensions | 40 × 65 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Traditional |
Austin Sofa
| Dimensions | 39 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Julian Sofa
| Dimensions | 41 × 94.5 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Orange |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Eliana Stationary Sofa
| Dimensions | 41 × 8512 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Oaklee Sofa
| Dimensions | 44 × 83 × 4112 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Traditional |
Moda Brass Sofa
| Dimensions | 41 × 104 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Tilly Sofa
| Dimensions | 39 × 78.5 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
Cornerstone Configurable Apt Sofa
| Dimensions | 36 × 91 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Century Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Geneva Long Sofa
| Dimensions | 46 × 100 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Precedent Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Chelsea Sofa
| Dimensions | 40 × 94 × 38 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
