The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Prudence N-dura Resin Wicker Dome Chandelier 24.75 In. D X 25.5 In. H
$3,598.00 $1,799.00
Available on backorder
Description
The Prudence Outdoor Chandelier is crafted with N-Dura™ resin wicker, handwoven onto a durable wrought aluminum frame, allowing for a more natural appearance that adds an organic feel to the design. This textured and functional chandelier is UL-wet rated, making it suitable for locations with direct water exposure. It features a 12-foot chain for versatile hanging options and uses a single lightbulb with up to 100 watts of power. The design combines natural and modern elements, with a wicker finish that adds a touch of rustic charm to any outdoor space.
Features
| Power | Yes |
|---|
Additional information
| Dimensions | 24 × 24 × 25.5 in |
|---|
SWANN'S ID
000005285410
Related Products
Midnight Landscape Table Lamp
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Blue |
| Features | Ceramic |
| Style | Transitional |
Fountain Buffet Lamp, White
| Dimensions | 12 × 12 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Features | Metal |
| Style | Transitional |
Selim Buffet Lamp
| Dimensions | 10 × 10 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
Exemplar Table Lamp
| Dimensions | 17 × 17 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Grey |
| Features | Ceramic |
| Style | Traditional |
