Mina Table Lamp
$939.99 $470.00
2 in stock (can be backordered)
Description
The Mina Table Lamp showcases a ceramic base meticulously formed with individual, flowing leaves, finished with a captivating glaze in blended shades of aged teal blue. It is elevated by a thick crystal foot and antique brass plated accents. The round hardback drum shade is a crisp white linen fabric. Due to the nature of fired glazes on ceramics, finishes will vary slightly.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
SWANN'S ID
000005126630
Related Products
Fountain Buffet Lamp, White
| Dimensions | 12 × 12 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Features | Metal |
| Style | Transitional |
Selim Buffet Lamp
| Dimensions | 10 × 10 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
Exemplar Table Lamp
| Dimensions | 17 × 17 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Grey |
| Features | Ceramic |
| Style | Traditional |
