Fairfax Swivel Chair
$3,599.00 $1,799.50
1 in stock (can be backordered)
Description
The Fairfax Swivel Chair in Dark Blond leather combines comfort and motion with visual softness. A rounded barrel back and welt detailing enhance its elegant form, while a wood base and full swivel make it perfect for conversation areas or corner placements.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS225-SW-086 |
|---|---|
| Arm Height | 26 |
| Carton Height | 35.16 |
| Carton Length | 38.78 |
| Carton Weight | 97.90 |
| Carton Width | 40.20 |
| Depth | 35.43 |
| Height | 32.05 |
| Leather | Dark Blond (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-DARK-BLONDE-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23.5 |
| Seat Height | 18.25 |
| Seat Width | 25.5 |
| Seat to Back Height | 13.8 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-DARK-BLONDE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 36.85 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 85.32 |
| Image Role Data | {“SS225_SW_080_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS225_SW_080_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS225_SW_080_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”SS225_SW_08 |
Additional information
| Weight | 85.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.43 × 36.85 × 32.05 in |
SWANN'S ID
000005132920
Related Products
Walter Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Nailheads, Swivel |
| Style | Modern |
Novae Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 42.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Gallin Stationary Chair 8-Way Tie
| Weight | 115.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 31.00 × 45.50 in |
| Brand | Bradington-Young |
| Features | Chairs, Living Room, Stationary |
| Style | Traditional |
Paula Deen P037510BD Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 46 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Nova Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 3112 in |
|---|---|
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Modern |
Daxton Swivel Chair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 36 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
Novae Stationary Chair
| Dimensions | 33 × 30 × 43.5 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
Samuel Chair
| Dimensions | 37 × 28.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
