Kona Outdoor Bench
$3,749.99 $1,875.00
Available on backorder
Description
The Kona outdoor bench, crafted from carbonized teak in a Weathered Teak finish has an elemental and natural look. The top’s live edge is complemented by gently shaped supports.
Product Details
| Chaise Depth | 18 in and 45.72 cm |
|---|---|
| Cubes | 22.26 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C5508O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5508BO |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Bench |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 154.0 |
| Total Shipping Weight | 154.0 |
| Website Material | Wood |
| Carbonized teak with live edge shape | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Stainless steel adjustable glides and fasteners | Yes |
| Weathered Teak finish | Yes |
| Depth | 18.00 in (45.72 cm) |
| Height | 18.00 in (45.72 cm) |
| Overall Product Height | 18.00 |
| Overall Product Width | 76.00 |
| Qty On Hand | 39 |
| Width | 76.00 in (193.04 cm) |
Additional information
| Dimensions | 18 × 76 × 18 in |
|---|
SWANN'S ID
000005181520
Related Products
Traditions Traditions Upholstered Side Chair 2 per carton/price ea
Gustavian Dining Chair w/ Rattan Back
Victory Oak Ladderback Side Chair
Nimes 18″ Dining Chair Vintage Brown
| Dimensions | 19 × 18.75 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
SKU:
X05508
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs & Benches, Gray, Weathered Teak
