The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Jean Metal Vintage Gold Plaster White Chandelier – 55.5 In. D X 35 In. H
$1,998.00 $999.00
Available on backorder
Description
Crafted from iron, resin, and white poplar to deliver long-lasting durability with a refined, vintage-inspired character Six-bulb design provides ample illumination, making it perfect for larger rooms and open areas Versatile chandelier placement complements dining areas, entryways, and living rooms with a warm, ambient glow Plaster white wood finish paired with vintage gold iron for a sophisticated and visually rich contrast Timeless silhouette blends classical charm with contemporary elegance to elevate a variety of interior design styles
Features
| Crafted from iron, resin, and white poplar to deliver long-lasting durability with a refined, vintage-inspired character | |
|---|---|
| Six-bulb design provides ample illumination, making it perfect for larger rooms and open areas | |
| Versatile chandelier placement complements dining areas, entryways, and living rooms with a warm, ambient glow | |
| Plaster white wood finish paired with vintage gold iron for a sophisticated and visually rich contrast | |
| Timeless silhouette blends classical charm with contemporary elegance to elevate a variety of interior design styles |
Additional information
| Dimensions | 55.5 × 55.5 × 35 in |
|---|
SWANN'S ID
000005285590
Related Products
Solene Table Lamp 26388
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Ceramic, Fabric Metal, Glass |
| Style | Contemporary |
Midnight Landscape Table Lamp
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Blue |
| Features | Ceramic |
| Style | Transitional |
28.25 Inch Black & Antique Brass Metal Lamp w/White Shade
| Dimensions | 17 × 17 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | K&K Interiors |
| Color | Black, Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Traditional |
Selim Buffet Lamp
| Dimensions | 10 × 10 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
SKU:
SCH-169000
Category: Lighting
Tags: Crafted from iron, resin, and white poplar to deliver long-lasting durability with a refined, vintage-inspired character, Gabby, Lighting, Plaster white wood finish paired with vintage gold iron for a sophisticated and visually rich contrast, Six-bulb design provides ample illumination, making it perfect for larger rooms and open areas, Timeless silhouette blends classical charm with contemporary elegance to elevate a variety of interior design styles, Versatile chandelier placement complements dining areas, entryways, and living rooms with a warm, ambient glow, Yellow
