Hammond Pendant
$1,498.00 $749.00
Description
Viewing the Hammond Pendant from the side leaves the experience of this clever design incomplete. The two-tiered shade with its subtle scallops has a hidden gem beneath it in a natural alabaster disc that mimics the scale of the shade and serves as a diffuser. The piece of stone grows luminous when the lights are switched on. Place multiple pendants above an island or one above a round dining table to wow your guests as they sit below.
Additional information
| Dimensions | 29 × 29 × 16.25 in |
|---|
SWANN'S ID
000004402520
Related Products
Solene Table Lamp 26388
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Ceramic, Fabric Metal, Glass |
| Style | Contemporary |
Midnight Landscape Table Lamp
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Blue |
| Features | Ceramic |
| Style | Transitional |
28.25 Inch Black & Antique Brass Metal Lamp w/White Shade
| Dimensions | 17 × 17 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | K&K Interiors |
| Color | Black, Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Traditional |
