Essex Power Reclining Sofa with Headrest and Lumbar
$7,998.00 $3,999.00
2 in stock (can be backordered)
Description
The Essex premium motion collection provides a slightly traditional look with a compact roll arm, and a decorative pull tuck detail on the seat. This innovative motion collection comes standard with triple motor power and offers our optional premium amenities package (app controls, heat, massage and parental lock-out). Plus, choose from classic walnut or sophisticated legs and wood top console. Palliser Recline app required to access recline function and additional features on armless pieces.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Catrin Greenfield |
| Depth | 37.00 |
| Features | Tapered wood leg, 2 colour options available: Walnut and Black Ash |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.00 |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 37 × 80.5 × 40 in |
|---|
SWANN'S ID
000005125520
Related Products
Carter Power Reclining Sofa with Console and Power Headrests and Lumbar
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Storage, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Moxy Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
MS Oberon Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest
| Weight | 264.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 89.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
MS Vaughn Zero Gravity Sofa with Power Headrest
| Weight | 240.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 80.50 × 40.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Dimensions | 40 × 65 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Traditional |
Austin Sofa
| Dimensions | 39 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Eliana Stationary Sofa
| Dimensions | 41 × 8512 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Oaklee Sofa
| Dimensions | 44 × 83 × 4112 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Traditional |
Clark Long Sofa
| Dimensions | 41 × 98 × 33 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Abingdon Sofa
| Dimensions | 39 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Raine Track Arm Sofa
| Dimensions | 37 × 83 × 2912 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Contemporary, Modern |
Geneva Long Sofa
| Dimensions | 46 × 100 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Precedent Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Santiago Sofa
| Dimensions | 37 × 90 × 43 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
