Today’s Traditions Nashville Side Chair
$599.00 $299.50
3 in stock
Description
Today’s Traditions by Trisha Yearwood features two distinct finishes, Natural Hickory and Blacksmith, to accompany oiled bronze hardware. The style of the collection is updated traditional with a nod to historical Shaker influences. The upper case of the pieces has slight banding to give dimension and eye appeal, and the legs are tapered. The collection also features random board selection for a vintage feel, and soft distressing to give a “generational” appearance. Overall, this collection combines traditional design elements and modern touches with a vintage feel to create a unique and stylish look.
Additional information
| Dimensions | 24 × 20 × 41 in |
|---|
SWANN'S ID
000004585420
Related Products
Lattice Panel Bed Queen
| Dimensions | 85 × 63 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Legacy Classic Furniture |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Complete Katie Panel Bed
Call for Price
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Wood |
Summerland Dresser-Blue Finish
Windsor Counter Chair
| Dimensions | 22 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Legacy Classic Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
Trisha Yearwood Sideboard
Melrose Nightstand
Windsor Side Chair
| Dimensions | 23.5 × 23 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Legacy Classic Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Modern |
Windsor Arm Chair
| Dimensions | 23.5 × 23 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Legacy Classic Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Modern |
