Penelope Dining Chair – Antique Gold
$1,259.99 $630.00
1 in stock
Description
The Penelope Dining Chair is the epitome of modern sophistication, crafted from clear molded acrylic atop a sleek, linear metal frame finished in antique gold or silver. This chair offers a minimalist design that is both stylish and versatile, making it a perfect addition to a variety of dining spaces. The transparency of the acrylic and the shine of the gold metal create a stunning visual contrast. For best care, avoid solvent-based cleaners and simply dust or spot clean with a soft damp cloth. Great with dining rooms that feature heavy textures and bold statements, as the Penelope Chair’s clear aesthetic gives it a great contrast.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18.75 × 31 in |
SWANN'S ID
000003472610
Related Products
Traditions Traditions Upholstered Side Chair 2 per carton/price ea
Prado Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Silver, White |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Verity Dining Chair
Nimes 18″ Dining Chair Vintage Brown
| Dimensions | 19 × 18.75 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Home Trends & Design |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
