Brighton Bamboo Side Chair, Red
$858.00 $429.00
6 in stock
Description
The Brighton Bamboo Side Chair by Sarreid Furniture brings timeless elegance and classic character to your dining space. Handcarved from birch and finished in bold red paint, this traditional side chair features faux bamboo detailing and a clean, tailored silhouette. Upholstered in white sailcloth, it offers both style and comfort with a seat height of 20 inches. Measuring 17″ wide by 22″ deep and 39″ high, this distinctive chair is sold in pairs and adds a refined touch to formal or eclectic interiors. Available at Swannís Furniture.
Additional information
| Dimensions | 22 × 17 × 39 in |
|---|
SWANN'S ID
000004909010
Related Products
Prado Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Silver, White |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Soccerball Stool
| Dimensions | 22 × 22 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Sarreid |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Transitional |
Server Side Table
Grey Leather Shagreen Box On Stand
Mozambique Field Chair
Croco Embossed Leather Stool,Tan Tessoro
| Dimensions | 18 × 18 × 19.5 in |
|---|---|
| Brand | Sarreid |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Contemporary |
Drake Distilled Leather Chair,Cuba Brown
| Dimensions | 38 × 29 × 47 in |
|---|---|
| Brand | Sarreid |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Contemporary |
