The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Paula Deen Sofa
$5,059.99 $2,530.00
The Paula Deen Sofa by Craftmaster, available at Swann’s Furniture, brings together relaxed Southern style, luxurious comfort, and designer detailing for a beautifully inviting living space. Upholstered in soft and versatile Tonto 10 fabric, this elegant sofa features Handsome 07 contrasting welt throughout for a refined custom look, while the included accent pillows, including two Rio 16 floral pillows, two matching Tonto 10 pillows, and one Padia 16 kidney pillow, add rich texture and visual interest. Deep seating, classic rolled arms, and premium Luxedown seat cushions provide exceptional comfort and support, making this sofa the perfect centerpiece for traditional, transitional, or cottage inspired interiors.
| Brand | Craftmaster |
|---|---|
| Body Fabric | Tonto 10 |
| Contrast Welt | Handsome 07 |
| Pillows | Rio 16 Luxedown (2) Tonto 10 Luxedown (2) Kidney Pillow Padia 16 Luxedown (1) |
| Seat Cushion Fill | Blend Down |
SWANN'S ID
Related Products
Moxy Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
SS Maria Sofa 2-Seat
| Weight | 73.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 95.00 × 29.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | SS |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Casual |
Sorrento Leather Power Motion Sofa
| Dimensions | 36 × 90 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Metal, Power, Reclining, Upholstered |
| Style | Traditional |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Dimensions | 40 × 65 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Traditional |
Barrington Sofa
| Dimensions | 39 × 93 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | White |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Julian Sofa
| Dimensions | 41 × 94.5 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Orange |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Alden Express Sectional
| Dimensions | 105 × 103 in |
|---|---|
| Brand | Rowe |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric |
Miles Leather Swivel Chair
| Weight | 75.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30 × 34 in |
| Brand | CR Laine |
| Color | Yellow |
| Features | Customizable, Leather, Swivel |
| Style | Transitional |






