Canton Table Lamp
$498.00 $249.00
Available on backorder
Description
Canton Table Lamp – Elevate your space with the refined texture and modern appeal of this 25.5” table lamp. Crafted from rattan, its urn silhouette features a woven diagonal pattern, adding depth and artisanal detail. A tapered white shade softens the light, while black hardware provides a striking contrast for a polished finish. Blending contemporary style with organic warmth, this lamp brings a chic, textural element to any room.
Product Details
| Materials | rattan |
|---|---|
| Shade | 12*17*10.5 HARDBACK |
| Dimensions | 25H; 100W 3-WAY |
Additional information
| Dimensions | 25 in |
|---|
SWANN'S ID
000005233380
Related Products
Solene Table Lamp 26388
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Ceramic, Fabric Metal, Glass |
| Style | Contemporary |
Midnight Landscape Table Lamp
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Blue |
| Features | Ceramic |
| Style | Transitional |
28.25 Inch Black & Antique Brass Metal Lamp w/White Shade
| Dimensions | 17 × 17 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | K&K Interiors |
| Color | Black, Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Traditional |
Fountain Buffet Lamp, White
| Dimensions | 12 × 12 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Features | Metal |
| Style | Transitional |
Selim Buffet Lamp
| Dimensions | 10 × 10 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
