The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Reddish Wall-Hugger Recliner
$6,379.99 $3,190.00
2 in stock (can be backordered)
There is something irresistible about a plush recliner that often makes it the most desired seat in the house. After all, who doesn’t enjoy the indulgence of lounging like a king or queen at the end of a long day? Emanating in luxury – and proving that comfort and sophisticated design can co-exist – our recliners guarantee long hours of relaxation without having to forgo style. With a wide variety of recliners available, it’s easy to express your personal style while achieving your “royal-status.” Hand-crafted with the highest quality reclining mechanisms available today for a deeply luxurious ride, all you’ll have to worry about is who gets control of the remote. Make it your own with a selection of more than 135 premium leathers, over 200 fabrics and an assortment of nail head and wood finish options.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Frame Construction | The frame is engineered from the finest multi-ply, 7/8 inch laminated hardwood components that are precision machined for an exact fit. Mortise and Tenon joints are reinforced with cross-band |
|---|---|
| Seat | Spring Down-Cushions consist of a 4 1/2 inch MARSHALL coil unit encased in premium foam. The cushion is then wrapped with a low melt fiber on top and bottom. The Spring Down cushion is then s |
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 34 × 43 in |
SWANN'S ID
Related Products
Score Leather Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Zecliner Model 2 Power Lift Rec with Power Headrest/Lumbar/Heat/Mass
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Heat, Massage, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline |
| Style | Transitional |
RC Rylea PWR Swivel Glider Recliner
| Weight | 128.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 30.00 × 41.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | RC |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Reclining, Swivel |
| Style | Traditional |
Henley Swivel Recliner
Lillian Manual Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Manual Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Lillian Power Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Power Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Recliner L45SAMMX
| Dimensions | 39 × 35 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Yellow |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Regalia 3-Way Recliner
| Dimensions | 41 × 36 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Traditional |
Oakridge Recliner
| Dimensions | 42 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Danica Recliner
| Dimensions | 43 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |



