Delaney Dining Chair Dark Green-Set of Two
$758.00 $379.00
6 in stock (can be backordered)
Description
The Delaney dining chair’s hourglass silhouette is full of Art Deco allure. This eye-catching accent elevates the dining experience while blending seamlessly into any interior. Dressed in easy-to-clean vegan leather upholstery with an ultra-soft foam seat, this piece adds a touch of glamour without compromising comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Colors | Dark Green |
|---|---|
| Swatch Code | SWEJ-DARKGREEN |
| Collection | Delaney |
| Materials | Upholstery: PVC, Foam, Iron, Plywood |
| Seat Height | 18.1 |
| Dimensions | 20.1” W X 21.7” D X 30.7” H |
| Seat Width | 17.3 |
| Seat Depth | 16.2 |
| Weight | 18.5 lbs |
| Country Of Origin | CHINA |
Additional information
| Weight | 18.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.7 × 20.1 × 30.7 in |
SWANN'S ID
000005107330
Related Products
Prado Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Silver, White |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Verity Dining Chair
Gustavian Dining Chair w/ Rattan Back
SKU:
EJ-1018-27
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Dark Green, green, Leather, Moe's
