Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
$7,998.00 $3,999.00
1 in stock (can be backordered)
Description
Experience unmatched comfort with the Savion Deux Power Recliner, featuring a power headrest and power recline functionality. Upholstered in West Saddlewood Top Grain leather, it boasts classic chesterfield tufting and copper-toned accent nail trim. The dark wood finish complements the luxurious leather, delivering a sophisticated, timeless design. The seamless integration of modern reclining technology ensures an elegant, discreet look.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Power reclinePower headrestSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchronized power recline functionSemi-Aniline Top Grain | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 28.75 |
| Carton Height | 29.75 |
| Carton Length | 42.50 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 47.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 43.00 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 33.25 |
| Height | 28.75 |
| Leather | West Saddlewood (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 25.5 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 29 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Recliners |
| Teardrop Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 47.75 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 176 |
| Image Role Data | {“SS435_PH1_089”:[“Room Image 1″],”SS435_PH1_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS435_PH1_089_back_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Open”],”SS435_PH1_089_back_silo”:[“Silo |
Additional information
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 47.75 × 28.75 in |
SWANN'S ID
000005136760
Related Products
Score Leather Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Carissa Power Swivel Glide Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Glider, Reclining Furniture |
| Style | Traditional, Transitional |
MS Oberon Zero Gravity Recliner with Power Headrest
| Weight | 137.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 42.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
Henley Swivel Recliner
Ghent Power Recliner w/ Articulating Headrest
| Dimensions | 39 × 34 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige, Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Recline, Recline, Wood |
| Style | Transitional |
Harley Swivel Recliner
| Dimensions | 41 × 30.5 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
Lillian Manual Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Manual Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Lillian Power Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Power Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Recliner L45SAMMX
| Dimensions | 39 × 35 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Yellow |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Sorrento 3-Way Recliner
| Dimensions | 38 × 30 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Regalia 3-Way Recliner
| Dimensions | 41 × 36 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Traditional |
Danica Recliner
| Dimensions | 43 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |



