Carroll Power Recliner with Power Headrest, Lumbar & Lift
$4,798.00 $2,399.00
1 in stock (can be backordered)
Description
Offered in the sophisticated bone-colored Milton Fog semi-aniline top grain leather cover with stylish contrasting stitch trim, you’d never know the Carroll Power Recliner goes all out for comfort, offering a power headrest, adjustable lumbar support and even a power lift feature. In a bustle-back style, the lift recliner has a convenient side pocket.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | RC605-PHLL4-080 |
|---|---|
| Arm Height | 24.5 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 183.00 |
| Carton Width | 35.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 41.50 |
| Distance from Wall to Recline | 7 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Lift & Lumbar & Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 71.5 |
| Height | 41.00 |
| Leather | Milton Fog (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-MILTON-FOG-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 22 |
| Seat to Back Height | 24 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Recliners |
| Teardrop Swatch | HU-MILTON-FOG-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 34.00 |
| Weight | 148 |
| Image Role Data | {“RC603_PHZLL_091_detail”:[“Detail Image 1″],”RC603_PHZLL_091_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”RC603_PHZLL_091_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”RC603_PHZLL_091_f |
Additional information
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 34 × 41 in |
SWANN'S ID
000005133440
Related Products
Score Leather Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
RC Rylea PWR Swivel Glider Recliner
| Weight | 128.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 30.00 × 41.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | RC |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Reclining, Swivel |
| Style | Traditional |
MS Oberon Zero Gravity Recliner with Power Headrest
| Weight | 137.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 42.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
Luke Manual Recliner
Henley Swivel Recliner
Harley Swivel Recliner
| Dimensions | 41 × 30.5 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
Lillian Manual Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Manual Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Lillian Power Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Power Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Regalia 3-Way Recliner
| Dimensions | 41 × 36 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Traditional |
Oakridge Recliner
| Dimensions | 42 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Danica Recliner
| Dimensions | 43 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
SKU:
RC603-PHLL4-091
Category: Recliners
Tags: Cream, Hooker Furniture, Light Gray, Recliners, Reclining


