Kato leather Swivel Chair with Salt Pepper HOH
$4,998.00 $2,499.00
2 in stock (can be backordered)
Description
The dramatic silhouette of the Kato Swivel Chair contrasts the rich Legendary Graphite aniline top grain leather on the interior with the Salt and Pepper hair-on-hide pattern on the sides and back.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | CC469-SW-089 |
|---|---|
| Arm Height | 24.5 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 35.25 |
| Carton Weight | 60.00 |
| Carton Width | 30.75 |
| Depth | 32.50 |
| Distressing | No |
| Hair on Hide | Our hair-on-hide products are upholstered with natural hides, each unique in its own way, with distinctive patterns, colors, and textures. Showcasing the natural beauty and individuality of e |
| Height | 31.50 |
| Leather | Legendary Graphite (Aniline) and Salt and Pepper HOH |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-LEGENDARY-GRAP-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23.5 |
| Seat Height | 18.5 |
| Seat Width | 22 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-LEGENDARY-GRAP-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 29.00 |
| Weight | 46 |
| Image Role Data | {“CC469_SW_097_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC469_SW_097_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC469_SW_097_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”]} |
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 29 × 31.5 in |
SWANN'S ID
000005133240
Related Products
Walter Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Nailheads, Swivel |
| Style | Modern |
Novae Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 42.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CC Club Chair w/ Faux Croc
Paula Deen Accent Chair
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 44 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Cottage, Traditional |
Nova Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 3112 in |
|---|---|
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Modern |
Daxton Swivel Chair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 36 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Novae Stationary Chair
| Dimensions | 33 × 30 × 43.5 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
Kyler 3-Way Lounger
| Dimensions | 2112 × 21 × 2012 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
