Serenity Table Lamp
$3,219.99 $1,610.00
Description
The Serenity Table Lamp is a stunning natural motif translated through the lens of modern design. The piece showcases a gorgeous plant crafted from Polished Brass that rests in front of a rounded cut of frosted acrylic. A square brass base and matching finial with an organic shape beautifully compliment the flora to complete the look of this three-way turnkey lamp.
Additional information
| Dimensions | 11.25 × 23 × 32 in |
|---|---|
| Brand | John Richards Company |
| Color | Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Modern |
SWANN'S ID
JOH JRL-10834
Related Products
Solene Table Lamp 26388
| Brand | Uttermost |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Ceramic, Fabric Metal, Glass |
| Style | Contemporary |
Midnight Landscape Table Lamp
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Blue |
| Features | Ceramic |
| Style | Transitional |
28.25 Inch Black & Antique Brass Metal Lamp w/White Shade
| Dimensions | 17 × 17 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | K&K Interiors |
| Color | Black, Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Traditional |
Fountain Buffet Lamp, White
| Dimensions | 12 × 12 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Features | Metal |
| Style | Transitional |
Exemplar Table Lamp
| Dimensions | 17 × 17 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Grey |
| Features | Ceramic |
| Style | Traditional |
