Mila Fabric Sectional
Call for Price
Description
With generous proportions and refined ease, the Mila Fabric Sectional by Bernhardt offers a fresh take on relaxed sophistication. Found through Swannís Furniture and Design in Tyler, Texas, this expansive sectional features deep seating and plush cushions wrapped in a soft, creamy upholstery that invites hours of lounging. Its sleek, slightly tapered arms and clean-lined silhouette are perfectly balanced by textured throw pillows in soft stripes and solids, adding layers of understated style. Whether for everyday living or weekend gatherings, the Mila brings elevated comfort to modern interiors with quiet confidence.
Additional information
| Dimensions | 137 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
SWANN'S ID
Related Products
Prado Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Silver, White |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Menton Dresser
| Dimensions | 20 × 64 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Great Room Two Piece Sectional
| Dimensions | 131 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Century Furniture |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Tribeca Etagere
Menton Cocktail Table
| Dimensions | 31.25 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown, White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown, White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Ventura Leather Sectional
| Dimensions | 137 × 137 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Mirabelle Dining Table
| Dimensions | 44 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Madura Outdoor Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Prado Panel Bed King
| Dimensions | 95 × 83.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 89.13 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |
Alden Express Sectional
| Dimensions | 105 × 103 in |
|---|---|
| Brand | Rowe |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric |

