The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Madura Outdoor Dining Table
$6,199.99 $3,100.00
In this round dining table, a simple minimalist form combines with the beautiful organic texture of teak. W: 60 in D: 60 in H: 30 in The Madura dining table infuses a space with the fresh energy of organic elements. Crafted from carbonized sliced teak, the round top is composed of uniquely shaped pieces that fit together like a puzzle. The charring process provides impressive durability and a rustic, elegant look, while a smoked truffle finish enhances the natural beauty of the wood. Top of sliced, carbonized teak in Smoked Truffle finish Base of carbonized teak in Smoked Truffle finish Powder-coated stainless steel metal supports Galvanized adjustable glides Protective cover available for an additional charge Specifications subject to change without notice PIECES SHOWN: X02272 Madura Dining Table Top PIECES SHOWN: X02273 Madura Dining Table Base
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
SWANN'S ID
Related Products
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Menton Dresser
| Dimensions | 20 × 64 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Arcadia Arm Chair
| Dimensions | 28.25 × 24 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Tribeca Etagere
Menton Cocktail Table
| Dimensions | 31.25 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown, White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown, White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Mirabelle Dining Table
| Dimensions | 44 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Santa Barbara Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Prado Panel Bed King
| Dimensions | 95 × 83.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 90.25 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |
Bayonne Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 89.13 × 82.25 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Modern, Traditional |
