Jada Long Sofa (90W) 2660-01
$7,129.99 $3,565.00
Available on backorder
Description
Product Details
| Outside Dimensions | 90W x 38D x 34H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 83W x 20D |
| Seat | 19H |
| Arm | 24H |
| Back Rail Height | 32H |
| Throw Pillows | 2 – 20″ |
| Com | Plain: 22.00 yds, Repeat of 2-14″: 27.50 yds, Repeat of 15-27″: 29.75 yds |
| Weight | 175 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Additional information
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 34 in |
SWANN'S ID
000005135560
Related Products
Score Leather Motion Sofa
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Carter Power Reclining Sofa with Console and Power Headrests and Lumbar
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Storage, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
MS Oberon Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest
| Weight | 264.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 89.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
SS Maria Sofa 2-Seat
| Weight | 73.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 95.00 × 29.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | SS |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Casual |
Sorrento Leather Power Motion Sofa
| Dimensions | 36 × 90 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Metal, Power, Reclining, Upholstered |
| Style | Traditional |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Julian Sofa
| Dimensions | 41 × 94.5 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Orange |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Clark Long Sofa
| Dimensions | 41 × 98 × 33 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Cornerstone Configurable Apt Sofa
| Dimensions | 36 × 91 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Century Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Raine Track Arm Sofa
| Dimensions | 37 × 83 × 2912 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Contemporary, Modern |
Geneva Long Sofa
| Dimensions | 46 × 100 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Precedent Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Chelsea Sofa
| Dimensions | 40 × 94 × 38 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
