Richardson Reclining Lounger
$5,529.99 $2,765.00
Available on backorder
Description
The Richardson High Leg Reclining Lounger is offered in hundreds of leather options and includes a standard nailhead trim #9 in natural finish. Other decorative nailhead finishes are available. Comes with a standard mahogany finish but other finishes are available. It features a semi-attached seat back and a high resilient foam seat. Power recline is available for an upcharge.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Frame Construction | The frame is engineered from the finest multi-ply, 7/8 inch laminated hardwood components that are precision machined for an exact fit. Mortise and Tenon joints are reinforced with cross-band |
|---|---|
| Seat | Spring Down-Cushions consist of a 4 1/2 inch MARSHALL coil unit encased in premium foam. The cushion is then wrapped with a low melt fiber on top and bottom. The Spring Down cushion is then s |
Additional information
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36.5 × 43 in |
SWANN'S ID
000005080880
Related Products
Walter Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Nailheads, Swivel |
| Style | Modern |
Novae Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 42.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CC Club Chair w/ Faux Croc
Gallin Stationary Chair 8-Way Tie
| Weight | 115.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 31.00 × 45.50 in |
| Brand | Bradington-Young |
| Features | Chairs, Living Room, Stationary |
| Style | Traditional |
Paula Deen P037510BD Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 46 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Paula Deen Accent Chair
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 44 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Cottage, Traditional |
Pressley Wing Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28.5 × 42.5 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Kyler 3-Way Lounger
| Dimensions | 2112 × 21 × 2012 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
